Naudas koks – telpaugu leģenda

Naudas koks jeb Olveida krasula ir viens no populārākajiem telpaugiem visā pasaulē. Patiesībā dažāda veida krasulu pasugas ir pat ļoti līdzīgas un reizēm tikai speciālisti var tās detalizēti atšķirt, tomēr ir pieņemts, ka par klasisko naudas koku tomēr uzskata tieši Olveida krasulu. Augu, kas starptautiski pazīstams kā Crassula ovata, dēvēts arī par veiksmes koku, laimes koku un, protams, arī naudas koku.

Naudas koks apraksts

Dabiskā šī auga izcelsmes vieta ir Āfrikas kontinents, kur eiropiešu ceļotāji to atklāja un savos pierakstos aprakstīja jau 18.gadsimta vidū. Naudas koks ir augs ar ļoti izteikti biezām un stingrām, zaļas krāsas lapām, arī tā stublāja daļa ir ar kokam izteikto nokrāsu. Naudas koka plašajai popularitātei ir vairāki iemesli. Viens no tiem saprotams, ka ir pašsaprotamie ticējumi par to, ka šis augs tā saimniekiem nes laimi un naudu. Otrs tikpat būtisks iemesls ir tas, ka šī auga kopšana ir ļoti viegla, turklāt arī papildus uzmanību tam ir jāpievērš samērā reti, attiecīgi naudas koks tā īpašnieku daudz vairāk priecē nekā apgrūtina. Naudas koks kalpo kā laba dāvana gandrīz jebkura vecumu un dzimuma cilvēkam, jo tas simbolizē veiksmes vēlējumus, kā arī nav jāsatraucas, ka jaunais saimnieks netiks galā ar rūpēm par šo augu, tiks, jo šis ir ļoti pateicīgs telpaugs arī iesācējiem. Ja vasara ir pietiekami silta, tad droši vari augu iznest arī pagalmā vai uz balkona. Sākumā gan uzmanīgi, lai pārāk tiešā saule neapdeg lapas.

Kā audzēt naudas koku

Naudas koks ir viens no pateicīgākajiem augiem arī ļoti slinkiem saimniekiem, jo itin labi gan izdzīvos, gan attīstīsies, ja par to pavisam minimāli rūpēsies. Svarīga šim augam protams ir gaisma, jo īpaši ņemot vērā, ka tas nācis no Āfrikas kontinenta dienvidu daļas, tāpēc vislabākā vieta tam noteikti būs uz labi izgaismotas palodzes, kur ir vienlaikus gan gaišs, gan silts. Būtiski, lai augsnē ir arī pietiekami daudz minerālvielas, vienlaikus augsnes maisījumam jābūt tādam, kas ir pietiekami ūdens caurlaidīgs, lai neveidotos situācijas, kad auga saknēm ir pieejams pārāk daudz ūdens, tas tiek negribot pārlaistīts, attiecīgi tas savā ziņā slīktst. Visieteicamākais augsnes maisījums naudas kokam būtu kaktusu kompostam pievienota telpaugu augsne kā viena masa (puse no kopējās naudas koka augsnes masas), kurai līdzīgās propocijās pievieno telpaugiem paredzēto minerālelementu maisījumu. Šāda augsnes kombinācija šim augam nodrošinās visas nepieciešamās vielas un labvēlīgu vidi. Lai vēlāk kopšanu padarītu vieglāku, kā arī vēl vairāk mazinātu riskus, ka augs tiek pārlaistīts ir ieteicams puķpodā vēl zem pašas augsnes izveidot tādu kā drenāžas slāni, te noderīgi var būt mazi akmentiņi vai māla gabaliņi, ko plānā kārtā ieklāj poda apakša un virs tās attiecīgi piepilda puķpodu ar sagatavoto augsnes maisījumu.

Bilesu tirgus

Naudas koks telpās

Lai arī pasaulē ir reģioni, kuros naudas koks ir populārs arī kā subtropu dārza augs, tomēr pasaulē tas galvenokārt ir tieši telpaugs, tāpēc šajā aprakstā fokusējamies un padomiem tieši telpaugam. Kā jau minējām, tad naudas kokam laba atrašanās vieta telpā būtu palodze, kur ir pieejams, gan siltums, gan dabiskā saules gaisma. Tomēr ir būtiski, ka naudas koks nav pakļauts pārlieku mainīgiem apstākļiem, tāpat arī esiet uzmanīgi, ja izvēlaties telpu vēdināt, atverot logu, kur uz palodzes atrodas naudas koks. Tādā gadījumā ieteicams, ka uz vēdināšanas laiku naudas koks tiek pārcelts kur citur, jo šo augu būtu jāizvairāk pakļaut izteiktam aukstumam vai karstumam, tāpat iespējamai lietus ietekmei. Noteikti nevajadzētu naudas koku turēt uz palodzes tādās telpās, kas ir ļoti mitras, šis nav tas augs, kuram tas var nākt par labu. Arī ar laistīšanu nevajag pārlieku aizrauties, tas ir jādara mēreni.

Vai naudas koks ir indīgs?

Lai arī naudas koks izskatās tik jauks un nekaitīgs, tomēr tas ne vienmēr tik viennozīmīgi tā tiešām ir. Šī auga kontekstā būtu jāņem vērā praktiskais ieteikums, ka par šo augu ir jārūpējas, bet to nevajadzētu ēst. Naudas koks noteikti nav nāvējošs, taču toksiska ietekme gan uz cilvēku, gan mājdzīvnieku organismiem ir konstatēta, kas var izpausties gan kā nelabums, gan citi atšķirīgi simptomi. Tāpēc augu būtu jāsarga no maziem bērniem un arī savus četrkājainos mīluļus iespēju robežās jāapmāca, ka šim augam tiem labāk netuvoties.

Kā pārstādīt naudas koku

Arī pārstādot naudas koku ir jāņem vērā augsnes īpatnības, kas šim augam ir nepieciešamas. Par ideālo augsnes maisījumu naudas kokam jau minējām šī apraksta sadaļā par naudas koka kopšanu. Naudas koku vidēji ik katrus 4 gadus ir nepieciešams pārstādīt, visbiežāk augs šajā laika posmā būs paaudzies un tam būs nepieciešams jauns un lielāks pods. Šis ir viens no tiem augiem, kuram ir pastiprināta uzmanība jāpievērš arī paša puķpoda izvēlei, jo naudas koku nevar stādīt mazā un vieglā, piemēram, plastmasas podā. Naudas kokam ir īpatnība, ka tā smagumu centrs ir samērā augstu, tāpēc, ja pods tam ir par mazu vai vieglu, tad tas regulāri apgāzīsies. Naudas kokam pods ir nepieciešams lielāks un arī pietiekami smags, tāpēc ieteicams tiešām būtu māla pods. Naudas koks pārstādot ir kārtīgi jāiespiež jaunajā augsnē, taču tā saknes, protams, ka nedrīkst sabojāt.

Visvieglāk noteikt, vai naudas kokam jau ir nepieciešama pārstādīšana lielākā podā ir to izceļot no poda ar visu augsni. Ja apakša jau redzamas saknes, ka izaugušas cauri visai augsnei, tad vēlams augu pārstādīt lielākā podā. Pirms veiciet pārstādīšanu jaunā podā, nokratiet no saknēm veco augsni. Pirmās divas nedēļas pēc pārstādīšanas naudas koku nebūtu vēlams novietot tiešā saulē.

Naudas kokam birst lapas

Var būt vairāki iemesli, kāpēc naudas kokam birst vai krīt lapas. Tas var būt gadījums, kad augs atrodas pārāk lielā sausumā, tas patiešām ļoti sen nav laistīts, telpā, kurās atrodas ir gan karts, gan sauss gaiss. Šāda situācija gan nav pārāk bieža, tomēr izslēgt šo iemeslu noteikti nevar. Ja šāda situācija ir gadījusies, tad augs mēreni jāaplaista un, iespējams uz kādu laiku jānovieto mazāk sausā telpā. Vēl viens iemesls naudas koka lapu krišanai var būt tas, ka augam ir šoks. Visbiežāk augam šoks veidojas krasu temperatūras svārstību rezultātā, tātad, vai nu augam ir mainījušies apstākļi, piemēram, no siltas un gaišas istabas, tas ir ienests ļoti aukstā un tumšā garāžā. Temperatūras šoks var veidoties arī laistīšanas laikā, ja darāt to ar aukstu ūdeni.

Kā laistīt naudas koku? Cik bieži jālaista naudas koks?

Naudas koks visu sev nepieciešamo mitrumu ir spējīgs saglabāt savās lapās, tāpēc arī tām ir tik biezs veidols, attiecīgi ar šī auga laistīšanu ir jābūt uzmanīgam un pat piesardzīgam. Jālaista naudas koku ir tiešām reti un arī tad, kad tas tiek darīts, tad augsnei ir tikai ļoti mēreni jāsamitrina. Jāatceras, ka augsnei ir jābūt arī pietiekami ūdens caurlaidīgai, lai izvairītos no ūdens pārliekas uzkrāšanās tieši pašā augsnē, kas naudas kokam kaitēs. Ziemas mēnešos naudas koks jālaista vispār tikai dažas reizes visā ziemas periodā un arī tad samērā minimāli. Galvenais princips naudas koka laistīšanā būtu, ka nedrīkst ļaut augsnei pilnībā izkalst, ja ir kaut nedaudz nedaudz mitruma, tad tas ir labi. Naudas koku laistot nedrīkst mitrināt tā lapas. Tas var izraisīt dažādas auga slimības.

Cik ilgi aug naudas koks

Naudas koks ir ilggadīgs mūžzaļš augs, kas var augt daudz jo daudz gadus. Ja augam būs nodrošināti atbilstoši apstākļi, tas tiks atbilstoši kopts, tad nav iemeslu, kāpēc tam būtu jāaiziet bojā. Jārēķinās vienīgi, kad pēc tam, kad naudas koks būs sasniedzies tā saucamo pieauguša kociņa vecumu (parasti aptuveni 7 gadi), tad tā augšanas ātrums ievērojami samazināsies un vairs nebūs novērojama plaša izplešanās un attīstība kā pirmajos gados.  Par naudas koku tā ilgmūžības kontekstā pat ir dzirdēti dažādi interesanti nostāsti, piemēram, naudas koks savā ilgmūžībā pārdzīvo cilvēku, kuram tas ir uzdāvināts vidusskolas izlaidumā utml.

Cik liels izaug naudas koks

Labos apstākļos, ļoti piemērotā augsnē un apgaismojumā maksimālais naudas koka augstums var sasniegt pat 2,5 metrus, taču tā, protams, ir ļoti reta parādība, turklāt šāda izmēra naudas kokam izaugt telpās būtu vēl sarežģitāk. Ka telpaugam, liela naudas koka izmanēri parasti ir robežās no 70 līdz 130 centimetriem augstumā. Jāņem vērā, ka lielākam augam veidojas arī spēcīgāks un resnāks tā stumbrs, ka arī var biezumā sasniegt pat vairāk kā 5 centimetrus.

Vai naudas koks zied

Jā, naudas koks var arī uzziedēt, normālā gadījumā tam tā arī būtu jānotiek, bet, protams, ka arī tam ir savi priekšnoteikumi. Naudas koka ziedi nereti ir dažādu ticējumu un paražu pamatā, uzskatot, ka tieši ziedošs naudas koks nes to īsto laimi un turību tā saimniekiem. Ja jūsu mājās ir jauns naudas koks, tad noteikti negaidiet tā uzziedēšanu pirmajos gados. Naudas koki, kas ir jaunāki par pieciem gadiem zied ļoti reti, tas vairāk ir rakstūrīgi pieaugušiem augiem. Ziedēšanas periods naudas kokam ir no jūnija līdz augusta mēnešiem, tātad vasarā. Ja ievērojiet šajā aprakstā minētos ieteikumu un norādījumus, tad jūsu augam būtu jābūt visiem priekšnoteikumiem, lai tas ziedētu. Lai vēl vairāk veicinātu sekmīgāku ziedēšanu, vai palielinātu iespēju, ka konkrētajā sezonā jūsu naudas koks uzziedēs būtu vēlams arī augam dot papildus barības vielas, mēslojumu.

Naudas koka mēslojums

Šim augam papildus barības vielas jeb mēslojums ir nepieciešams tikai gada siltajos mēnešos, arī tad arī pārlieku aizrauties nevajadzētu, taču divas reizes siltajā sezonā papildus barot šo augu būtu par vēlams. Vispiemērotāk to darīt būtu, izmantojot kaktusiem paredzēto mēslojumu, ievērojot uz tā iepakojumu norādīto. Papildus barības vielas naudas kokam noteikti nav nepieciešamas ziemas mēnešos, no oktobra līdz pat martam.

Kas apdraud naudas koku

Visbiežāk naudas koku apdraud pārāk liels mitrums, kas sev līdzi var atnest dažādas nevēlamas slimības. Arī, ja miturms būs tikai ārējs, piemēram, uz auga lapām, tad uz tām var izveidoties dažādas sēnītes. Tāpat naudas koks ir arī iecienīts dažādu parazītu vidū, kas var izdomāt sev par mājvietu izvēlēties šī auga lapas.

Naudas koka audzēšanas kļūdas

Galvenā un būtiskākā kļūda naudas koka jeb krasulas gadījumā var būt tikai pārāk lielas rūpes par augu, kas attiecīgi noved pie tā pārāk biežas laistīšanas un mēslošanas, attiecīgi nevēlamais mitrums rada dažādas blaknes auga slimību veidā. Ar šo augu labāk tā prātīgi, ja neesiet droši, ka augam jau ir nepieciešama papildus laistīšana, tad labāk vēl kādu laiku nogaidīt.

Naudas koka pozitīvās un ārstnieciskās  īpašības

Neskatoties uz visdažādākajiem ticējumiem, teicieniem un pat māņticību, par maģiskajām šī auga īpašībām, kas nes ne tikai naudu, bet arī veiksmi un laimi, šim augam ir arī medicīniski nozīmīgas īpašības, kas jau izsenis tiek izmantotas. Naudas koka lapas, konkrētāk tajās esošo sulu, nereti izmanto arī tautas medicīnā, īpaši uz dažādiem sapampumiem, kas var būt radušies gan sasitumu vai sastiepumu, gan kukaiņu kodumu rezultātā. Šādos gadījumos tiek ar dabiskiem līdzekļiem mazināta tūska.

Lai uzdotu jautājumus, dalītos ar savu pieredzi, vai izteiktu viedokļus par naudas koka jeb krasulas audzēšanu, aicinām to darīt komentāru sadaļā.

2 komentāri par “Naudas koks – telpaugu leģenda

 • aprīlis 15, 2020 at 3:19 pm
  Permalink

  Es nogriezu vienu zariņu no naudas koka,kā viņam būtu pareizi saknes izdzīt

  Reply
  • aprīlis 21, 2020 at 9:06 am
   Permalink

   Visātrākais un ērtākais risinājums ir ielikt nogriezto daļu glāzē ar ūdeni. Kad saknes izdīgušas, tad attiecīgi jau var nodarboties ar iestādīšanu piemērotā podā un augsnē.

   Reply

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Pin It on Pinterest