Mandarīnkoks – kā to audzēt

Mandarīnkoki, to tipi un audzēšanas prasības

Mandarīnkoks un tā augļi ir tikai viens no vairākiem mandarīnu dažādajiem veidiem. Nosaukums starptautiski nereti tiek lietots kā tangerīns. Tiek uzskatīts, ka mandarīnus pirmie atveduši un plašākai pasaulei atklājuši portugāļu jūrnieki, kas atgriežoties no Dienvidaustrumāzijas, ieveda mandarīnus no Tangjēras (Maroka), tāpēc tie kļuva pazīstami starptautiski kā tangerīni vai tanžerīni.

Mandarīns ir mazs, dzeltenīgs, oranžs, salds auglis. Tie ir citrusi un mandarīna apelsīna radinieks. Iekštelpās var audzēt daudzas mandarīnkoka šķirnes.

Mandarīnkoki dod priekšroku siltākam, mitrākam klimatam, temperatūrai virs 20 grādiem un daudz saulei. Mandarīnkoki ātri cieš no aukstuma, arī augļi ir bojāti jebkurā temperatūrā, kas ir mazāka par 18 grādiem.

Pamatlietas, lai veiksmīgi audzētu mandarīnkokus iekštelpās, būtībā ir tādas pašas kā  visiem citrusaugļiem. Tātad tas galvenokārt ir labs apgaismojums, atbilstoša temperatūra  un mitrums, labi mitrinātu augsni, pareizas barības vielas. 

Mandarīnu koki parasti tiek audzēti podos un pirkti tiešsaistē vai augu veikalos. Tos var pavairot arī mājās no spraudeņiem, arī sēklām. 

Mandarīnkoks ir mūžzaļš augs, kurš var palikt bez savām zaļajām lapām tikai tad, ja tas atrodas ļoti nepiemērotā vidē, vai arī tās saimnieks ir pieļāvis kādu būtisku auga audzēšanas kļūdu.

Mandarīnkoka audzēšana no sēklām

Lai tik tiešām no no sēklām vēlāk iegūtu kokus, ļauj sēklām izžūt līdz divām nedēļām. Kad sēklas ir izžāvētas, tās tiek iestādītas apmēram 3-5 centimetru dziļi labā, mīkstā augsnē un pārklātas ar plastmasas apvalku. Kad sēkla ir dīgusi, tā jānovieto saulainā vietā.

Bilesu tirgus

Mandarīnkoku audzēšanai nav nepieciešams izmantot īpašu, tikai šiem kokiem paredzētu podu. Pietiekami labi der jebkuriem iekštelpu augļu kokiem paredzētie podi. Tiem ir  jānodrošina plaša drenāža un vieta augšanai, kas šiem augiem ir ļoti svarīgi. Visiem citrusaugļiem, kas audzēti no sēklām, būs ļoti ilgs augšanas periods, pirms augu rašanās būs jāiegūst ievērojams augstums.

Mandarīnu kokus var izvietot ārpus telpām vasaras mēnešos, tāpēc ir ieteicams palielināt to izmantošanas iespējas. Ja tos audzē telpās, tiem nav apputeksnētāju, bišu un citu kukaiņu priekšrocību. Vasaras laikā izvietojot viņus ārpus telpām, tas ir iespējams arī mūsu platuma grādos, tikai noteikti nepieciešams sekot līdzi laika prognozēm, lai izvairītos no augu apsaldēšanas, kas ir pat ļoti iespējama arī mazliet vēsākās vasaras naktīs vai dienās.

Gaisma mandarīnkokam

Pēc vajadzības mandarīnkoku var gan apgriezt, kas apkopt, lai izveidotu tam kokam raksturīgāku formu, kā arī, lai nodrošinātu vienmērīgāku dabīgās gaismas piekļuvi. Tas arī veicinās jaunu dzinumu attīstību un radīs kompaktāku un pievilcīgāku formu, attiecīgi arī nodrošinās, ka mandarīnkoks izpilda tam nereti tik ļoti raksturīgo dizaina elementa lomu. Tāpat arī mazliet apkaltušos vai pavisam vītušos zarus vajadzētu nogriezt, doto vietu atkal jauniem dzinumiem. Mandarīnu koki, kas neiegūst pietiekami daudz gaismas, var kļūt vārgi un neveselīgi. Ja tā notiek, novietojiet koku sausākā vietā vai tuvāk pie gaismas.

Mandarīnkokiem nepieciešama 8-12 stundas saules gaismas dienā, lai uzplauktu, 5-6 stundas, lai vienkārši izdzīvotu. Augušas iekštelpās vislabākā ir dienvidu vai rietumu virzienā.

Papildu gaisma, piemēram, augu gaismas vai fluorescējošas augu gaismas, palīdzēs mandarīnkokiem augšanas procesā, īpaši, ja jūsu miteklī tiem nav iespējams nodrošināt pilnvērtīgu un optimālu saules gaismas piekļuvi.A

Cik bieži jālaista mandarīnkoks

Ūdens mandarīnkokiem ir nepieciešams regulāri, lai augsne būtu mitra. Tomēr jāatceras, kas augsne nevar būt arī pārlieku slapja, pietiks, ja tā būs tikai mitra. Augsnes mitruma saglabāšanai ieteicams izmantot dekoratīvu, sterilu mulčas slāni, piemēram, mizu vai jebkuru citu organisku mulču. Ļaujiet augsnei starp laistīšanas reizēm nedaudz izžūt, taču tikai nedaudz sausai.

Iesakām dot priekšroku nelielam ūdens daudzumam 2 – 3 reizes nedēļā, pirms tam pārbaudot augsni ar roku – iebāžot pirkstu apmēram 2 centimetur platumā, lai pārliecinātos, ka tas ir pasauss, pirms pievieno vēl vairāk ūdens. Pārāk bieža un apjomīga mandarīnkoka laistīšana šim augam ir tikpat nāvējoša kā nelaistīšana vispār.

Kā jau lielākajai daļai augu, arī mandarīkokam ieteicams, ka ūdens, ar kuru tas tiek laistīts, nav pārlieku auksts. Vislabāk, protams, lai tas ir istabas temperatūrā. Ziemas laikā mandarīnam ūdens ir nepieciešams mazliet mazāk, jo augam būs tāds kāds spēku uzņemšanas un atpūtas periods. Attiecīgi arī tas pietiekami labi jutīsies mazliet vēsākos apstākļos, tomēr ap 18 grādiem būtu optimāli.

Gaisa mitrums mandarīnkokam

Šis jautājums ir ļoti aktuāls apkures sezonas laikā. Ziemas mēnešos mākslīgie siltuma avoti žāvē gaisu, tas kļūst sauss un mandarīnkokam neabilstošs, tāpēc augiem būs nepieciešams papildu mitrums. Mandarīnkoku lapotnes apsmidzināšana ar vienkāršu izsmidzināšanas pudeli ir labs veids, kā palīdzēt citrusaugiem ziemā tikt galā ar tiem nepiemērotu iekštelpu vidi.

Pārāk sausā, lai arī siltā, vidē, ir ļoti iespējams, ka mandarīnkokam nokritīs visas lapas un augļi.

Periodiski iesakāms mandarīnkoku lapas notīrīt ar mitru lupatu, lai novērstu iespējamu kaitēkļu iedzīvošanos.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Pin It on Pinterest