Kaktusu kopšana – viss kas jāzin par kaktusu kopšanu

Pastāv uzskats un tas pat ir ļoti patiess, ka nav vienkāršāk kopjama auga par kaktusu. Pat vislielākajam sliņķim tas var būt ļoti viegli paveicams process, jo iesaistīšanās kaktusu kopšanās patiešām ir nepieciešama tikai niecīga.

Kaktusa apraksts

Kaktuss ir tuksneša augs. Līdzīgi kā citi sukulenti, proti augi, kuru atsevišķas daļas ir biezākas un tuklākas nekā parastiem augiem, kas ļauj tiem pielāgoties ilgstoši sausiem apstākļiem un smilšainai augsnei. Sukulenti parasti vajadzīgo ūdens daudzumu uzkrāj stublājos vai lapās, bet dažkārt arī saknēs, arī kaktusi spēj uzkrāt ūdens rezerves ilgstošam laika posmam. Dabā kaktusi visbiežāk sastopami tuksnešainās teritorijās dažādos kontinentos gan Āfrikā, gan Austrālijā, gan Dienvidamerikā un Ziemeļamerikā, kur tie sastopami visbiežāk. Kopumā ir vairāk nekā 3000 kaktusu sugu. Lielākā daļa kaktusu ir apaļas formas augi, tomēr ir arī kaktusu sugas, kuru izskats atgādina plakanas pankūkas. Lielākā daļa kaktusu ir zaļas krāsas, tomēr atsevišķām sugām dominē arī zilganas un brūnas nokrāsas. Protams, pazīstamākā kaktusu pazīme ir to adatas, kas dabā tos aizsargā no dzīvniekiem un putniem. Lai tur vai kā, tomēr kaktuss ir un paliek viens no majestātiskākajiem un pazīstamākajiem augiem pasaulē (ne jau velti tas ir arī mūsu vietnes logotipā).

Kā audzēt katusu?

Kaktusam papildus vērība ir japievērš tikai atsevišķās situācijās. Pirmkārt, tas ir brīdī, kad šis augs ienāk jūsu mājoklī. Tad svarīgākais ir nodrošināt to ar svarīgāko, tas ir atbilstošs puķpods (pietiekami plašs, taču nav nepieciešams arī pārspīlēti liels), atbilstoša augsne, par ko aprakstīsim turpinājumā, kā arī pareiza auga novietošanas vietas izvēle. Par pēdējo papildinot, kaktusam vislabāk patiks vietā, kur visilgāk ir pieejama saules gaisma un ir pietiekami silts, tāpēc diez vai būs tam labākas vietas, kā vien palodze.

Kaktuss telpās – kā droši audzēt kaktusu istabā?

Mūsu klimatiskajos apstākļos, kad nereti ārā gaisa temperatūra ir nepastāvīga, attiecīgi arī apkures sezonas sākuma un beigu laiki rudeņos un pavasaros mēdz mainīties, nereti rodas situācijas, kad telpās gaiss kļūst vēsāks un pats galvenais mitrāks. Protams, ka tuksneša iemītniekam, kas pieradis pie sausuma šādas situācijas nav pa prātam. Šādās situācijās ir svarīgi, ka kaktusam ir nodrošināta tam atbilstoša augsne. Pavisam noteikti šādā laikā, kad telpu gaiss ir ar paaugstinātu mitruma līmeni, nedrīkst kaktusu laistīt, tam jau tā ir pārāk daudz mitruma, kas tam nemaz nepatīk.

Vai kaktusi ir indīgi?

Nē, kaktusi ir tādi augi, kas nav indīgi. Gandrīz pilnīgi neviena no vairāk kā 3000 kaktusu sugu nav indīga cilvēkiem. Izņēmumi ir tikai pavisam nedaudzi kaktusu paveidi, taču tie netiek kultivēti kā telpaugi, bet ir sastopami tikai atsevišķos rajonos, piemēram, Arizonas štatā Amerikas Savienotajās valstīs.

Bilesu tirgus

Augsne kaktusiem

Kaktusu kopšanā pareizas augsnes izvēle ir viens no būtiskākajiem faktoriem, kas ietekmē sekmīgu kaktusa tālāko attīstību un attiecīgi arī atvieglo papildus kopšanu nākotnē. Kaktusiem piemērotā augsnē ir nepieciešams pavisam minimāls trūdvielu saturs, pašai augsnei ir jābūt mēreni skābai, īpaši labi, ja tās sastāvā arī kādas akmeņainas daļiņas, piemēram grants, sīki akmentiņi, sķembas vai māla gabaliņi. Kaktusu augsnie ir jābūt irdenai, kam noteikti palīdzēs jau minēto sīko akmentiņu klātbūtne. Šis ir svarīgi, jo irdenā un mazliet akmeņainā augsnē veidojas sīkas kabatiņas pa kurām tajā nonāk gaiss, kas savukārt ir ļoti nepieciešams kaktusu saknēm, tāpēc kaktusu augsni nekādā gadījumā nevajadzētu blīvēt. Mūsdienās gandrīz jebkurā veikalā, kur pieejamas telpaugiem vai dārzkopībai nepieciešamās preces, ir iespējams iegādāties jau speciāli sagatavotu augsnes maisījumu tieši kaktusiem, tas arī būtu ieteicamais veids, kā rīkoties. Kaktusu augsnei var pievienot arī nedaudz kūdras.

Kā pārstādīt kaktusu?

Kad pienācis brīdis kaktusu pārstādīšanai, tad visupirms ir jāņem vērā visi tie paši priekšnoteikumi, sagatavojot kaktusu augsni un podu, par ko jau aprakstījām. Kaktusu ir nepieciešams pārstādīt, kad pods tam kļūst par mazu, kā arī vismaz reizi 2 gados. Vienlaikus vairākiem kaktusu veidiem veidojas jauni dzinumi jeb tautā dēvētie “bērni”, kurus periodiski ir jāatdala un jāpārstāda atsevisķos podos. Kaktuss ir ļoti izturīgs augs un tā pārstādīšana ir pavisam viegla. Nav arī īpaši jāsatraucas, ka kaut kas noies griezi, jo saknes viegli atdalās no augsnes un arī traumēt tās ievietojot jaunā augsnē ir ļoti grūti. Tomēr, lai pats negūtu neveiklas traumas no kaktusu adatām, pārstādīšanas laikā ieteicams izmantot cimdus.

Kā laistīt kaktusu?

Kaktusu dabīgā izcelsme saistāma ar valstīm un teritorijām ar siltāku klimatu kā Latvijā. Šādu iemeslu dēļ kaktusu vislabāk laistīt ar siltu (protams, ne pārāk karstu) ūdeni. Citādā ziņā kaktusu laistīšanā nav nekā īpaša. Labāk mazāk nekā vairāk. Mērenas ūdens devas un kaktuss būs par to priecīgs.

Cik bieži laistīt kaktusu?

Kaktusi ir jālaista reti – šķiet šo patiesību zina gandrīz visi. Vislabāk kaktusu laistīt ir tad, kad esat pavisam drošs, ka tā augsne ir sausa un jau paspējusi pažūt. Ja augsnes virskārte vēl ir mitra, tad nav nepieciešams kaktusu laistīt atkārtoti. Mazliet biežāka laistišana kaktusam nepieciešama tikai vasaras mēnešos, turpretim ziemā tas jādara tikai minimāli vai pat nav jādara nemaz.

Kaktusa kopšana

Kaktusa kopšana ir pat ļoti viegla. Noteikti šo augu nedrīkst pārlaistīt, jo tas ir viens no riskiem, kas piemīt jebkura tuksnešu auga audzēšanā. Pārāk daudz ūdens tam tikai kaitēs. Galvenais atvcerēties, ka kaktusam jāļauj augt tam piemērotā vietā ar pietiekamu dabīgo apgaismojumu. Pārējais jau ir pat ļoti vienkārši.

Cik ilgi aug kaktuss?

Lielai daļai kaktusu sugu mūža ilgums ir nedaudz zem 20 gadiem, tomēr ir arī tādas kaktusu sugas, kuru augi turpina būt zaļi pat 300 gadu.

Cik liels izaug kaktuss?

Kaktusi ir ļoti dažādi. Tie var būt gan pavisam sīks un maziņš augs, gan ļoti milzīgs. Lielākā novērotie kaktusi ir sasnieguši augstumu, kas ir lielāks par 18 metriem un to svars ir pielīdzinām vieglās automašīnas svaram, proti, tās ir pat vairākas tonnas.

Kaktusu ieziemošana

Kaktusu ieziemošana ir viens no būtiskākajiem priekšnoteikumiem, lai tie ziedētu. Augiem ir nepieciešams zinām atpūtas, restarta un spēku uzkrāšanas periods, kuram beidzoties, tas augs ar jaunu sparu. Ziemas mēnešos turklāt vislabāk būtu vispār atturēties no kaktusu laistīšanas. Ieziemošanas periodā kaktusus arī nemēslo. Ideāli, ja ziemas laikā kaktusu var novietot mazliet vēsākā telpā, tādā, kur gaisa temperatūra ir starp 10 un 15 grādiem.

Mēslojums kaktusiem

Periodiski, bet, jo īpaši svarīgi vasaras mēnešos, kaktusus ir nepieciešams arī mēslot, lai tiem nodoršinātu nepieciešamās papildus barības vielas. Kaktusiem ir pieejami dažāda veida gatavi mēslojumu maisījumi. Vasaras mēnešos tos nepieciešams izmantot aptuveni divas reizes mēnesī, līdzīgi arī rudens un pavasara mēnešos. Savukārt ziemā kaktusiem ir jāļauj atpūsties un to mēslošana ir jāpārtrauc, vai arī tas jādara pavisam minimāli, piemēram 2 reizes visā ziemas periodā kopā.

Kaktusu audzēšanas kļūdas

Kaktusu audzēšana un kaktusu kopšana ir ļoti vienkārša, tāpēc pieļaut kļūdas šajā procesā nav nemaz tika viegli. Galvenās problēmas var rasties tikai trīs iemeslu dēļ. Pirmkārt tā ir auga pārlaistīšana, ko jau iepriekš minējām. Otrs risks, kas gan ir krietni mazāks, ir tāds, ka augam ir pārāk maz ūdens. Tas gan var notikt tikai tad, ja kaktuss nav laistīts patiešām ļoti ilgu laiku. Un treškārt, kas patiesībā ir pat mūsu platuma grādos visreālākais iemesls kaktusa nobendēšanai – tā ir auga nosalšana. Kaktuss pēc dabas ir tuksneša augs, tāpēc temperatūras, it īpaši ilgstošas, kas ir zem 0 grādiem, tam nav panesamas. Ir bieži dzirdēti nostāsti par ziemā neapkurinātu vasarnīcu verandās izvietotiem katusiem, kas vasaras mēnešos tur tiek nolikti uz palodzēm, kur tie jūtas patiešām labi, taču, ja ziemā tie tur tiek arī atstāti vai aizmirsti, tad visticamāk, ka pavasari tiem nesagaidīt.

Lai uzdotu jautājumus, dalītos ar savu pieredzi, vai izteiktu viedokļus par kaktusu audzēšanu vai kaktusu kopšanu, aicinām to darīt komentāru sadaļā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Pin It on Pinterest