Fikuss – telpaugs, kas ļoti viegli kopjams

Fikusu veidi un apraksts

Dažāda vieda fikusus mēdz dēvēt par telpaugu izturības čempioniem, attiecīgi augiem, kas labi sadzīvos arī ar paviršiem un slinkiem kopējiem.

Pārsvarā visi fikusi ir mūžzaļi augi, kam lapas ir vienmēr, izņēmumi ir tikai daži (vīģe u.c.).

Izplatītākie fikusi veidi ir Bendžamina fikuss, trīsstūru fikuss, Bengālijas fikuss, lirveida fikuss, krāšņlapu fikuss, struplapu fikuss u.c.Fikusi ir arī tādi augi kā vīģe un gumijkoks.

Kā audzēt fikusu

Tāda auga kā fikuss audzēša kopumā ir samērā vienkārša, tomēr ir jāņem vērā un jāievēro arī pietiekami daudz elementi, lai fikusa audzēšanas process izdodots sekmīgs. Atšķirībā no citiem telpaugiem, fikusiem tieša pieeja gaismai un ļoti izteikta tieša saules gaisma nav vitāli svarīga. Tumšākos gadalaikos varētu būt ieteicams fikusu novietot tuvāk gaismas avotiem, piemēram logam, taču vasaras laikā tas itin labi jutīsies arī mazliet tumšākā telpas nostūrī. Jāņem gan vērā, ka fikusi gaismas elementus uzņem caur savām lapā, tāpēc ir svarīgi, ka tās ir tīras. Šim nolūkam ir periodiski jānotīra lapas. Nevajag satraukties, jo tas ir pavisam vienkārši, tikai jāpaņem lupatiņa un viegli jānoslauka auga lapas.

Vai fikuss ir indīgs

Jā, savā ziņā var uzskatīt, ka fikuss ir indīgs, proti, fikusa lapās ir tāda viela kā piensula, kas var apdedzināt ādu, tāpēc veicot, piemēram, auga apgriešanas procesu, būut vēlams būt uzmanīgiem, kā arī ieteicams lietot arī cimdus. Īpaši bīstama situācija var būt, ja šī viela nokļūst acīs, tāpēc tāpēc pēs fikusa griešanas obligāti jāmazgā rokas. Ja tomēr šī piensula ir nonākusi acīs, tās ir nekavējoties jāmazgā ar lielu daudzumu tekoša ūdens, kā arī jāmeklē speciālista palīdzība. Tāpat nav vēlams, ka šī fikusa lapās esošā viela nonāk uz apģērba, paklāja vai mēbelēm, jo tā var atstāt arī neiztīrāmus traipus.

Bilesu tirgus

Fikuss telpās

Fikuss ir viens no universālākajiem telpaugiem, tam ir aŗi ļoti daudz dažādu veidu, kas pielāgojas dažādiem apstākļiem. Fikuss ir augs, kam nepatīk pārāk liels sausums, tāpēc izteikti sausa un silta telpa tam var nebūt piemērota. Ja tomēr periodiski telpā, kurā atrodas šis telpaugs, ir sauss un silts gaiss, kas var būt, piemēram, apkures sezonas laikā, tad augu vismaz reizi nedēļā būtu vēlams apsmidzināt ar ūdeni, tā, lai arī tā lapas būtu mitras.

Fikuss ir ļoti izplatīts un piemērots augs arī interjeru veidošanā, jo to var apgriezt veidojot visdažādākās formas, kas savukār gan dārznieku, gan dizaineru vidū šim augam piešķir papildus vērtību.

Kā pārstādīt fikusu

Fikuss ir ļoti izturīgs augs, tāpēc tas spēj labi izdzīvot arī dažādos augsnes substrātos. Fikusu pārstādīšanu un audzēšanu parsti veic ar spraudeņu palīdzību, tāpēc šis process ir ļoti vienkāršs.

Kā un cik bieži jālaista fikuss

Fikusiem ūdens ir nepieciešams samērā bieži, taču, protams, kā jau katru augu, arī šos telpaugus nedrīkst pārāk pārlaistīt. Tiklīdz augsnes virspuse ir izžuvusi, būtu nepieciešams atkal mēreni aplaistīt savu fikusu. Fikuss kā augs ir pat ļoti izturīgs, taču tā saknes mēdz būt arī pietiekami cimperlīgas, tās slikti pacietīs gan ļoti slapju, gan ļoti sausu augsni. Fikuss adaptējas apstākļiem, tāpēc svarīgi visās šī auga kopšanas sadaļas ievērot vienmērību un regularitāti. Ja laistāt reizi 4 dienās, tad tā arī turpiniet un arī ūdens apjomu nebūtu ieteicams būtiski mainīt, labāk lai tas katrā laistīšanas reizē ir līdzīgs.

Vai fikuss zied?

Fikusi zied, lai cik arī tas neliktos pārsteidzoši daudziem šo augu īpašniekiem. Fikusu ziedēšana ir ļoti atšķirīga no tās ziedēšanas, kas novērojama citiem augiem, tāpēc arī cilvēki, kas necenšas šo procesu īpaši novērot, kā arī bez botāniskām priekšzināšanām, šo procesu nereti nemaz nepamana. Fikusiem ziedēšanas process norit to augļu iekšpusē. Vienkāršoti šo izskaidrojot tas nozīmē, ka kamēr augļi nogatavojas tie vienlaikus iekšienē zied. Kad šis process ir noslēdzies, tad augļi ir gatavi. Mazi un jauni fikusi gan parasti neziedēs un tiem neviedosies augļi, tas notiek tad, kad augs jau ir pilnbriedā un attīstījies jau vairākus gadus.

Cik liels izaug fikuss

Fikuss arī kā telpaugs attīstās gluži kā koks un tam ar laiku veidojas arī kokiem raksturīga forma, tāpēc nereti šie augi tiek izmantoti arī plašu telpu ar augstiem griestiem interjeros, veidojot tādu kā puķpodā augošu koku iespaidu. Ja fikusam ir labi apstākļi, regulārs un barojošs mēslojums, tas pavisam noteikti ir spējīgs pāraugt augstumā tā saimnieka augumu.

Mēslojums fikusam

Fikusiem vislabāk patīk augt trūdvielām, attiecīgi minerāliem bagātā augsnē un regulāri saņemt arī papildus mēslojuma porcijas, kas tiem palīdz ātrāk augt. Šo augu gadījumā var pat pārlieku nesatraukties par to, kas mēslojums tiek lietots pārāk bieži, jo tas jau pēc neilga laika būs novērojams uz paša auga, proti, tam lapas sāks palikt pārlieku lielas, tajā brīdī būtu ieteicams mazliet iepauzēt ar mēslošanu, vai vismaz samazināt apjomu. Vislabāk, ja augu vienmērīgi radina pie periodiskām mēslojuma devām.

Fikusu audzēšanas kļūdas

Pat tik izsturīga auga audzēšanā, protams, kļūdas pieļaut ir iespējams. Visbiežāk fikuss par tām signalizēs sākot nomest lapas. Tāpēc, ja reiz šis mūžzaļais augs sāk atbrīvoties no savām lapām, jums būtu jāpievērš uzmanība un kritiski jānovērtē, vai neesat pieļāvis kādu no šīm kļūdām:

  • pārlaistīšana vai pārāk reta laistīšana;
  • nepietiekams mitrums (augs pārāki reti tiek apsmidzināts) vai gaiss ir pārāk sauss;
  • izteikti nepietiekama gaisma;
  • krasas temperatūras vai vides izmaiņas.

Tāpat būtu jāpievērš uzmanība, vai uz auga nav parādījušies kādi kaitēkļi, kas visbiežāk varētu būt nelieli kukaiņi. Ar tiem visvieglāt cīnīties, ja lupatiņu samitrina degvīnā vai citā spirta šķīdumā un uzmanīgi augu noslauka.

Lai uzdotu jautājumus, dalītos ar savu pieredzi, vai izteiktu viedokļus par fikusu audzēšanu vai izmantošanu medicīniskiem mērķiem, aicinām to darīt komentāru sadaļā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Pin It on Pinterest