Dīfenbahija – kas par šo puķi jāzin

Dīfenbahija (starptautiski zināma kā Dieffenbachia) ir ļoti skaists un praktisks augs, kas iederās gandrīz jebkurā interjerā. Ja esi kļuvis par šīs puķes saimnieku, tad apsveicam Tevi. Turpmāk sniegtā informācija Tev noteikti sniegs visas nepieciešamās zināšanas, kā rīkoties un kopt šo burvīgo augu. Informācija pavisam noteikti būs noderīgi arī tiem, kuri vēl tikai apsver dīfenbahijas iegādi, kā arī jau ilgstošiem šī auga saimniekiem. Par dīfenbahijām nereti tiek izplatīti dažādi mīti, pat ļoti nepatīkami mīti, taču patiesībā tas ir ļoti skaists un viegli kopjams augs

Dīfenbahija – apraksts

Dīfenbahija mūsdienās pamatā ir pazīstams tikai kā telpaugs, jo īpaši jau mūsu ģeogrāfiskajā reģionā, taču auga izcelsme nāk no Dienvidamerikas kontineta, kur tas atsevišķos reģionos ir sastopams arī brīvā dabā, piemēram, Argentīnas dienvidu daļā.

ir daudzgadīgs zālaugu augs ar taisnu stublāju, lielām, vienkāršām un dalītām lapām, kas satur baltus un traipveidīgus plankumus. Šāds lapu izskats padara šo puķi pievilcīgu kā iekštelpu zaļumu, kas arī izskaidro šī auga popularitāti visā pasaulē, visdažādākajos interjeros.

Dīfenbahija ir viens no retajiem augu valsts pārstāvjiem, kam atšķirībā no citiem augiem, klasiskā izpratnē nav latīniskā nosaukuma. Arī starptautiski šo augu pazīst kā Dieffenbachia un tā nosaukums veidojies par godu Vīnes botāniskā dārza dārzniekam Jozefam Dīfenbaham (1796–1863).

Kā audzēt dīfenbahiju?

Ja vien nedzīvojat ļoti siltos platuma grādos, tad Dīfenbahiju ir iespējams audzēt tikai telpās. Pati minimālā temperatūra, kurā šis augs var izdzīvot ir 5 grādi pēc Celsija. Šai puķei tāpat kā daudzām citām vajag gaismu, taču arī filtrētā saules gaisma caur logu parasti ir pietiekama. Tai ir nepieciešama arī mēreni mitra augsne, kas regulāri jāapaugļo ar mājsaimniecības augu mēslojumu. Lapas periodiski var nokrist, lai dotu ceļu jaunām lapām. Lapu dzeltēšana parasti ir problemātisku apstākļu pazīme, piemēram, barības vielu trūkums augsnē. Puķe labi reaģē arī uz karstākām temperatūrām un sausiem klimatiskajiem apstākļiem, tāpēc arī karstākās Latvijas vasaras un attiecīgi sausākas telpas ar sausāku gaisu tai nebūs tik būtiska problēma un augs itin labi izdzīvos.

Dīfenbahija telpās – kā droši audzēt dīfenbahiju istabā?

Dīfenbahija vislavāk augs, ja tā ir tiešā pieejā vidējai saules gaismai (te gan jāsaka, ka Dīfenbahija ātri adaptējas apstākļiem un itin sekmīgi varēs augt arī ēnainākā telpas daļā), vidēji sausai augsnei un vidējai mājas temperatūrai, kas būtu robežās 17–27 grādi pēc Celsija. Lielākā daļa šīs sugas augu laistīšanu ar ūdeni prasa aptuveni reizi nedēļā. Tā kā puķes izcelsme nāk no tropisko lietus mežu teritorijām, tad tā dod priekšroku mitrumam tās sakņu daļā, jo tā aug visu laiku, attiecīgi tai ir nepieciešams pastāvīga ūdens klātbūtne. Vienlaikus augsnei jābūt arī ar pietiekamu skābekļa piekļuvi, pretējā gadījumā saknes var sākt pūt un augs aizies bojā.

Bilesu tirgus

Vai dīfenbahija ir indīga?

Ātrā atbilde ir jā dīfenbahija ir indīga, taču līdzīgi kā daudz citu skaistu lietu šajā pasaulē, pēc būtības tik tiešām ir indīga. Taču, jābūt arī precīziem, jo indīga dīfenbahija ir tikai ļoti tiešā saskarē, par kontaktā. Indīgas ir nevis dīfenbahijas lapas, bet gan tajās esošā sula, kura ir ļoti kodīga, tāpēc ar to ir iespējams un pastāv risks gūt apdegumus, kas pielīdzināmi ķīmiskam apdegumam.

Mājokļos vai darbā dīfenbahiju ir ieteicams novietot plašākās telpās. Mazās telpās tās labās īpašības mazinas, savukārt, jo telpa būs plašāka, jo labāk izpaudīsies auga īpašības, it sevišķi gaisa kvalitātes uzlabošanā konkrētajā telpā – dīfenbahijai piemīt īpašības gaisa piesārņojuma mazināšanai.

Dīfenbahija ir indīga arī mājdzīvniekiem. Lai arī suņi un kaķi parasti atpazīst tiem indīgus augus, tomēr var būt gadījumi, kad kaķi ilgstoši košļājot šī auga lapas, gūst nopietnus apdegumus, kas var novest pat pie dzīvnieka bojāejas. Lielākoties gan kaķi, ja nu tomēr izdomās šī auga lapas pagaršot, jau pēc pirmajām reizēm sapratīs, ka tas tomēr nav to vērts un vairs tam netuvosies. Ja nu tomēr jums mājās ir ļoti aktīvs četrkājainais draugs, tad varbūt ir vērts periodiski apsmidzināt dīfenbahiju ar kādu no veikalos nopērkamajiem kaķu atbaidīšanas līdzekļiem.

Dīfenbahija tikai bērniem nepieejamās vietās

Ja dīfenbahija atrodas telpās, kurās regulāri uzturas bērni, kā tas lielākoties ir mājās vai dzīvokļos, tad pavisam noteikti augu ir jānovieto bērniem pēc iespējas nepieejamākā vietā. Bērns nereti neapzinās sekas un riskus, kādus var radīt šķietami tik nekaitīga darbība kā auga lapas iebāšana mutē. Tā kā dīfenbahijai ir ļoti kodīgi sula, kas ir tās lapu sastāvā, tad tai nokļūstot cilvēka organismā var tikt gūti arī ļoti nopietni iekšējo orgānu un bārības vada apdegumi, kas var atstāt ilgstošas un pat nenovēršamas sekas uz veselību. Līdzīgi riski iespējami arī gadījumā, ja dīfenbahijas kodīgā sula nokļūst cilvēka acīs, vai lielākā daudzumā arī uz ādas. Ja tomēr ir noticis šāds gadījums ir gūts dīfenbahijas apdegums, ir nekavējoties jāmeklē mediķu palīdzība.

Atsevišķās valstīs spēkā esošie nacionālie normatīvie akti pat aizliedz izvietot dīfenbahijas telpās, kurās uzturās daudz bērnu, piemēram, izglītības iestādēs vai bērnudārzos, lai preventīvi novērstu riskus bērnu veselībai, kas var rasties neapdomīgi rīkojoties ar šo augu.

Kā pārstādīt dīfenbahiju? Kad pārstādīt dīfenbahiju?

Dīfenbahija pēc dabas ir pat ļoti dzīvīgs augs, kuru pavairot un pārstādīt ir pat pārsteidzoši viegli. Puķu podā un labvēlīgā vidē augoša dīfenbahija vienmēr radīs jaunas atvases un dzinumus, tādā veidā tikai kuplinot savas aprises. Nereti gan gadās, ka šī istabas puķe aug zināmā mērā haotiski, lai gan, kā jau lielākā daļa istabas augu, tā visvairāk tomēr tieksies gaismas virzienā. Augam augot haotiski var gadīties, ka kāda no tā daļām nolūst. Attiecīgi arī rodas situācijas, kad var apdomāt auga pārstādīšanu un pavairošanu. Proti nolūzušo daļu ir iespējams ievietot ūdeni un tam jau pavisam drīz izdīgs sakņu dzinumi. Ar sākotnējā puķu podā esošajai daļai normālā situācijā būtu jāsāk izdzīt jaunus dzinumus jau salīdzinoši nelielā laika posmā. Te gan jāpatur prātā jau iepriekš rakstītais par to, ka dīfenbahija ir indīga, precīzāk sakot, tās sula ir indīgi kodīga. Pārstādīšanas procesā vai ilgstoši esot saskarē ar šo puķi ir neizbēgams kontakts arī ar šo kodīgo sulu, tāpēc šādi darbojoties noteikti ir ieteicams lietot cimdus, ticiet, būs gan ērtāk, gan ievērojami drošāk.

Pārstādīt šo puķi droši var jebkurā gadalaikā, tikai dariet to uzmanīgi, lai pārstādīšanas procesa laikā neciestu tās lapas.

Kā laistīt dīfenbahiju?

Šo istabas augu vislabāk ir vienkārši apsmidzināt ar ūdeni, ko var ir izdarīt ar jebkurā saimniecības preču veikalā nopērkamā smidzinātāja palīdzību. Periodiski vērtīgi noteikti ir arī  apslaucīt auga lapas, arī šajā gadījumā ieteicams tomēr būtu to darīt aizsargājot savas rokas, tas ir darīt to cimdos. Laistīt dīfenbahiju nevajag pārlieku bieži, taču reizēs, kad tā tiek laistīta tas ir jāizdara kārtīgi un ūdens daudzumam ir jābūt lielam. Šis noteikti nav augs, kuram pietiks tikai ar apsmidzināšanu, dīfenbahijai ūdens patīk. Apsmidzināšanas vispār konkrētā auga kontekstā ir krietni vien pārvērtēta, jo

Cik bieži laistīt dīfenbahiju?

Laistīšanas biežums ir atkarīgs no ļoti daudziem faktoriem, kas to var ietekmēt. Gan no tā, cik augs jau ir izaudzis liels (protams, ka lielāks augs prasīs biežāku un apjomīgāku laistīšanu), gan no tā, kāds gaiss ir telpā, kurā tas atrodas. Jo sausāks ir gaiss, jo vairāk dīfenbahija būs jālaista. Kā botāniķi mēdz jokot, tad gandrīz nevienam augam nav vienotas receptes par to, cik bieži to nepieciešams laistīt, jo apstākļi mēdz būt ļoti dažādi. Pavisam noteikti dīfenbahiju ir nepieciešams laistīt vismaz 1 reizi nedēļā, taču nereti var pietiek arī ar 2 reizēm mēnesī, kas gan būtu minimālais apjoms, taču arī tad jāatceras, ka jālaista augs ir kārtīgi. Vēlams, lai puķes augsne konstanti ir mazliet mitra, tad tas jutīsies vislabāk un tas atsauksies arī tā veselīgākā izskatā.

Kā kopt dīfenbahiju

Dīfenbahijas kopšanas nav sarežģīta, varētu pat teikt, ka tā ir viegla. Jau minējām par auga laistīšanu un tās biežumu. Periodiski, vismaz dažas reizes gadā ir svarīgi ir arī notīrīt tā lapas, lai novērstu potenciāli labu augsni parazītiem, kas varētu par savu mājvietu izvēlēties dīfenbahijas lapas. Lapas tīrot gan noteikti jāvel cimdiņi. Jānovērtē arī tas, vai puķpoda izmērs ir pietiekams un nebremzē auga attīstību.

Cik ilgi aug dīfenbahija?

Augšanas ātrums botāniķu vidū tiek rakstorots kā vidējs. Nav arī tādas viennozīmīgas mērauklas, piemēram, gadu skaita ziņā, cik ilgi šis augs var izdzīvot. Dīfenbahija ir daudzgadīgs augs, tāpēc, ja tam ir piemēroti apstākļi un atbilstoša kopšana, tas apkārtējos priecēs ļoti ilgi.

Cik liela izaug dīfenbahija?

Tas, cik liela šī puķe izaugs lielā mērā būs atkarīgs no tā, cik lielā podā tā ir iestādīta, tādējādi, cik daudz augsnes tai ir pieejama. Ja jūs piešķirat tai lielu podu, jau pēc dažiem gadiem jūs varat aplūkot 1,5 metrus augstu puķi ar pamatīgu stublāju. Protams ar nosacījumu, ka telpā ir atbilstošs klimats un arī auga kopšana ir atbilstoši, tātad saskaņā ar šajā aprakstā sniegto informāciju. Vidējā izmēra podi nodrošina kopšanai daudz ērtāku izmēru, kas augstumā sasniedz aptuveni 60 centimetrus.

Vai dīfenbahija zied?

Dīfenbahijas zied, taču, ja tās aug kā istabas jeb telpaugs, tad ziedēšana ir samērā reti un periodiski ļoti neregulāra. Ziedi telpās arī nebūs iespaidīgi. Ziedēšana pārsvarā ir raksturīga dīfenbahijām, kas aug brīvā dabā. Ja gadījumā augs jūsu mājās ir jau ilgstoši, bet vēl nekad nav ziedējis, tad satraukumam nav īpaša pamata, patiesībā tas pat ir tikai un vienīgi normāli, drīzāk par zināma veida anomāliju var uzskatīt šīs puķes ziedēšanu iekštelpās.

Kas apdraud dīfenbahiju?

Ja augam novērojami brūni lapu gali, tas visticamāk nozīmē, ka tam ir pārāk daudz ūdens un tas zināmā mērā pat slīkst. Atcerieties ievērot norādījumus par auga pareizu laistīšanu.

Cits iemesls brūniem lapu galiem – nereti dīfenbahiju lapu galos izveidojas ūdens pilieni, ko tautas ticējumos nereti pat asociē ar lietus tuvošanos, tāpēc ir cilvēki kas dīfenbahiju sauc par lietus puķi. Tomēr šis “ūdens” uz lapām satur arī dažādus sāļus no auga, kas, ja tos atstāj nožūt, var izraisīt lapu apdegumus, secīgi arī brūnus plankumus. Lai izvairītos no šī apdeguma, vienkārši noņemiet ūdenens pilienus ar lupatiņu.

Tiešā saules gaisma vai ļoti spilgta gaisma atstās sliktu izskatu uz auga lapām, jo augs cenšas dabiski aizsargāt sevi no tādiem skarbajiem apstākļiem.

Ja spilgta gaisma parādās pēkšņi vai ilgstoši, tad rezultāts būs vēl izteiktāks – lielās lapu daļas kļūs gandrīz caurredzamas vai uz tām parādīsies lieli brūni plankumi, kas sagrauj auga izskatu. Izgrieziet apdegumu no lapas vai pilnībā noņemiet visu lapu, pēc tam atrodiet jaunu vietu augam jūsu telpās.

Dīfenbahijas var apdraudēt arī mazie parazīti. Reizēm pat var novērot, ka uz lapām ir savairojušies tādi kā mazi kukainīši vai mikroskopiski tumši plankumiņi. Šādos gadījumos vislabāk ir rīkoties ātri un te lieti noderēs tā dēvētā vecomāšu metode – uz lupatiņas uzpilināt mazliet degvīna un pārslaicīt pāri visām lapām. Augam tas būtiski nekaitēs, bet kalpos kā dezinfekcija pret nevajadzīgiem kaitēkļiem. Arī šajā gadījumā, lūdzu, atceries par cimdiem.

Mēslojums dīfenbahijām – vai un kad dīfenbahija ir jāmēslo?

Lielākoties  dīfenbahijai pietiek tikai ar ūdeni, taču atsevišķos laika posmos var izmantot arī papildus mēslojumu. Mēslojumu izvēlē vislabāk konsultēties ar speciciālistu, taču universāli labākā izvēle noteikti būs zaļo lapu augiem paredzēts vai specializēts mēslojums. Jāpatur gan prātā, ka mēslojums šim augam nepieciešams pavisam nedaudz.

Dīfenbahiju audzēšanas kļūdas

Kā jau jebkura auga uzturēšanu, arī dīfenbahijas audzēšanā var pieļaut nozīmīgas kļūdas un salaist visu dēlī. Raksturīgākās neizbēgami būs neapmierinoša temperatūra, proti, ja telpa uz kādu laiku ir pārāk auksta. Raksturīga kļūda var būt arī auga novietošana telpas daļā bez jebkāda apgaismojuma. Tas pats attiecināms arī uz pārlaistīšanu. Ja vēl tas viss notiek kombinācijā ar auga palielāku vecumu, tad visticamāk jūsu rīcībā ir puķe, kuru jūs vislabprātāk vēlētos izmest. Taču pirms jūs to darāt, apdomājies, vai nevēlaties veikt reģenerāciju, tas nozīmē apgriezt augu gandrīz pilnībā, pārstādīt jaunā augsnē un dot tam jaunu sākumu. Dīfenbahija ir ļoti dzīvīga un ātri vien izdzīs jaunus dzinumus un atdzims jaunā skaistā veidolā.

Dīfenbahijas pozitīvās īpašības

Dīfenbahija ir ne tikai cēls un skaists mūžzaļais telpas iemītnieks, tai piemīt vairākas ļoti būtiskas un svarīgas pozitīvās īpašības, kas ir papildus iemesls, kāpēc šis burvīgais augs ir neatņemama tik daudz dažāda veida telpu sastāvdaļa. Dīfenbahijai ir izteiktas spējas radīt papildus skābekli telpās, tāpēc tas ir viens no augiem, kuru speciālisti iesaka iekļaut savā interjerā, lai ne tikai to vizuāli bagātinātu, bet arī būtiski uzlabotu telpas klimatu. Vēl viena nozīmīga dīfenbahijas īpašība, par kuru gan diemžēl publiski runā mazāk, ir tas, ka šim augam ir lieliska spēja sevī uzsūkt un attiecīgi mazināt datoru un citi tehnisko ierīču radīto starojumu, tāpēc dīfenbahija ir pat ļoti ieteicams augs birojos, ofisos, arī mūsdienu skolās un jebkurā dzīvesvietā, kas mūsdienās reti iedomājama bez kādas tehnikas ierīcas, vai tas būtu dators, planšete vai kas cits. Attiecīgi Dīfenbahijas novietošana uz datorgalda vai tā tiešā tuvumā uzlabos asinsriti smadzenēs, secīgi arī pašsajūtu un veselību. Dīfenbahija vienlaikus arī ievērojami mazina arī gaisa smacīgumu, telpās, kurās aug dīfenbahija gaiss ir krietni tīrāks.

Lai uzdotu jautājumus, dalītos ar savu pieredzi, vai izteiktu viedokļus par dīfenbahiju audzēšanu, aicinām to darīt komentāru sadaļā.

2 komentāri par “Dīfenbahija – kas par šo puķi jāzin

 • oktobris 20, 2019 at 8:35 am
  Permalink

  Sveiki!
  Mana dīfenbahija nu jau ir ap 2m liela, pamanīju divus ziedu pumpurus, bet viens no tiem bija ar izteikti appuvušu galu. Nogriezu visu pumpuru. Nu izskatās, ka arī otrs nebūs nekāds ziedētājs – pūst. Sakiet, kas varētu būt par iemeslu? Šķiet, ka apstākļi ir labi, jauni dzinumi parādās diezgan bieži, augs ir kupls, lielā podā.
  Paldies!

  Reply
  • oktobris 22, 2019 at 3:04 pm
   Permalink

   Sveiki,
   visbiežāk šādā situācijā pie vainas tomēr būs nedaudz par daudz mitruma augam. Dīfenbahijai patīk mitra vide, tāpēc arī regulāri veidojas jauni dzinumi, taču ziedi mēdz būt arī mazliet trausli, tāpēc tie ir “cimperlīgāki”, ja mitrums ir par daudz, pat jau tikai nedaudz par daudz.

   Reply

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Pin It on Pinterest