Agave – kā audzēt agavi

Agaves apraksts

Agave dabā visbiežāk sastopama ļoti sausos un siltos reģionos. Ļoti izplatīts šis augs savvaļā ir Ziemeļamerikas kontinenta dienvidu daļā, proti gan Meksikā, gan ASV dienvidu štatos. Šajos reģionos agaves nereti tiek audzētas arī rūpnieciskiem nolūkiem, proti no tekilas agaves paveida tiek iegūta arī sula, kas vēlāk tiek izmantota tekilas gatavošanā. Tā kā meksika nav iedomājama bez tekilas, tad arī Meksikas ainavas nav iedomājamas bez agavēm. Tomēr šis nebūt nav vienīgais reģions, kur brīvā dabā redzamas agaves, to ir pietiekami daudz arī Eiropas dienvidu valstīs un citos sausos reģionos.

Vienlaikus, protams, visā pārējā pasaulē agave ir arī ļoti populārs un mājokļa vide izdaiļojošs telpaugs, par ko arī vairāk šajā rakstā.

Agave kā telpaugs

Agave ir viens no visvieglāk kopjamiem augiem. Tā kopšanu lielā mērā var salīdzināt ar kaktusu audzēšanu. Gaiša un saulaina vide, pieejams siltums un agave jutīsies pat ļoti labi, jo jālaista šo augu ir reti.

Agavi nedrīkst turēt mitrās telpās un vietās, tas augam ļoti kaitēs un tas var aiziet bojā, kā arī var izplatīties puve, kas agri vai vēlu tāpat augam ir nāvējoša. 

Turot agavi telpās gan ir jārēķinās arī ar faktu, ka tā lapas aug plašumā, turklāt tās ir ļoti platas un ļoti asas, kas var radīt traucēkļus pārvietoties konkrētajā telpas daļā, ja gadījumā vieta ir šaura. 

Bilesu tirgus

Cik bieži jālaista agavi?

Rudenī un ziemā, kad agaves augi atpūšas, jāļauj vismaz 75% augsnes izžūt pirms kārtējās laistīšanas. Savukārt pavasarī un vasarā, kad augs aktīvi aug, jauna ūdens porcija ir nepieciešama vien tad, kad augsnes virskārta dažu centimetru dziļumā ir izkaltusi, ko vislabāk ir pārbaudīt mazliet iedurot augsnē ar pirkstu. Uzmanieties, lai augam nebūtu pārāk daudz ūdens, jo agaves augi ir tādi, ka tos var turēt sausās vietās. Arī laistīšana ar aukstu ūdeni nav rekomendējama, to labāk darīt ar ūdeni istabas temperatūrā. Ja neesat pārliecināts, ka augsne ir pietiekami sausa, labāk nogaidīt kādu dienu, lai izvairītos no augu pārūdeņošanas.

Kā pārstādīt agavi?

Parasti agaves augi nav jāpārstāda regulāri, lai neteiktu, ka tas ir jādara patiešām ļoti reti.. Lielākā daļa sugu, ko parasti audzē mājas apstākļos, aug ļoti lēni un būs nepieciešams ilgs laiks, lai izaugtu no poda, attiecīgi to būtu nepieciešams pārstādīt uz lielāku podu.

Vislabāk ir darboties ar savu agavu pēc iespējas mazāk, jo augam nepatīk tikt traucētam. Veicot pārstādīšanu, atsvaidziniet izlietoto augsni ar jaunu augsnes maisījumu un pārliecinieties, ka augs ir stingri nostiprināts tā podā. Tomēr uzmanieties, lai agave nebūtu pārāk dziļi ievietota jaunajā augsnē, jo tas veicinās stublāju puvi augšanas periodā. Pārstādot pavisam jaunā augsnē, izmantojiet kaktusu vai sukulentu augsnes maisījumus. Neizmantojiet maisījumu, kam ir skāba vide, kā arī tādu, kas sevī ilgi turēs ūdeni. Augsnei jābūs sausai. 

Vienlaikus, pārstādot agavi ir jāpārliecinās, ka pods nav pārāk mazs, kā arī poda apakšā ir nepieciešams caurums ūdens notecēšanai. Vērts apsvērt arī poda pašā apakšā zem augsnes pabērt arī grants vai sīku oļu kārtiņu.

Vai agave zied? Agaves ziedi

Agaves zied un tā pārādās augļi tikai vienu reizi auga dzīves laikā. Visbiežāk agaves dzīves cikls ir 20 līdz 30 gadi. Augs pēc ziedēšanas visbiežāk arī dabiski iet bojā. Tas izskaidrojams ar faktu, ka agavei ziedēšanai ir nepieciešams patērēt ļoti lielas barības rezerves, kas gadu gaitā ir uzkrājušās auga platājās un asajās lapās. Tomēr agaves gadu gaitā vienmēr sev blakus rada jaunas atvases, tāpēc saimniekiem parasti nebūtu jāsatraucas, ja pēc ziedēšanas iet bojā vecais augs, jo visticamāk podā turpat blakus jau ir redzamas jaunās agavītes. 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Pin It on Pinterest