Begonijas – kas par šīm puķēm jāzin

Begonijas apraksts

Begonijas ir ļoti sens augs, kura dabīgā izcelmes vieta ir Antiļu salas, kur tās ekspedīcijas laika atklāja Mišels Begons, kam par godu arī puķēm tika dots vārds. Dabā tās visbiežāk sastopas tropu un subtropu teritorijās, taču protams, ka pasaulē tās vislabāk pazīstamas kā dārza augi un telpaugi, tāpat tās plaši tiek izmantotas kā urbānais apzaļumošanas materiāls, kā arī atsevišķas sugas arī nereti novērosiet uz kapu kopiņām. Kā telpaugam begonijai ir pozitīva īpašība, ka augs sevī spēj uzņemt dažādas specifiskas smakas un pat indīgās vielas, kas varētu atrasties telpu gaisā. Šī iemesla dēļ daudz cilvēku ir iecienījuši begonijas izvietot telpās tieši pēc to pārbūves vai rekonstrukcijas, kad vēl jūtamas būvmateriālu smakas, vai dažāda veida celtniecības materiālu izgarojumi. Lielākoties dārzā stādāmās begonijas ir viengadīgi augi, taču ir arī tādi begoniju veidi, kas pārziemo vairākas sezonas.

Kā audzēt begonijas

Begonijas ir ļoti universālās, ne tikai tāpēc, ka šai puķei ir ļoti daudz un dažādu variāciju, bet arī tāpēc, ka begonijas tiek audzētas visdažādākajās vietās. Tās izcili izskatīsies gan vasaras dārzā, gan pie privātmājas un iestāžu ēkām, tāpat begonijas bieži audzē arī iekārtajos podos un uz balkoniem. Arī tas vēl nav viss, tā kā vasaras sezona mēnešos mūsu platuma grādos parasti ir uz vienas rokas pirkstiem skaitāma, tad ar begonijām iespējas priecēt sevi arī istabā, jo tā itin labi dzīvo arī kā telpaugs. Protams, ar nosacījumu, ka telpas temperatūra ir virs 10 grādiem. Begonijām vispār patīk samērā siltas, tomēr stabilas temperatūras bez būtiskām svārstībām. Begoniju augsnei ir jābūt pietiekami irdenai, tāpat protams arī auglīgai un mitrai.

Begonijas dārzā – kā droši audzēt begonijas dārzā

Svarīgs faktors begoniju audzēšanā noteikti būs pati augsne. Ja jums dārza dobēs ir melnzeme vai tamlīdzīga klasiska pamitra dārza augsne, tad begonijām tas derēs itin labi. Var izvēlēties stādīt šīs puķes arī kūdras substrātā, taču tādā gadījumā jau uzreiz jāņem vērā, ka begonijas jālaista būs gandrīz divas reizes biežāk. Atceramies arī par novietojumu (tas gan neattiecas uz debesu pusēm, kam begoniju gadījumā nav nekādas nozīmes). Begonijām ir nepieciešama diezgan daudz gaisma, bet visu dienu pilnīgi tiešā saulē tās arī neizdzīvos. Ēnainas vietas tām pavisam nepatīk, taču arī te jāņem vērā, ka šai puķei tik daudz veidu, ka ir radītas arī tādas, kas pavisam labi izdzīvo un pat skaisti zied arī ēnainākos dārza nostūros, nemaz nerunājot par telpām piemērotajām begonijām.

Vai begonija ir indīga?

Par to, vai begonija ir indīga un kaitīga cilvēkiem ir dažādi viedokļi, taču noteikti nevajadzētu ne begonijas lapas, ne ziedus ēst vai bāzt mutē. Ja mazs bērns to dara vai cenšas darīt, tad to noteikti nevajadzētu ļaut. Ņemot vērā, ka begonijas, lai tās būtu skaistākas, parasti tiek mēslotas ar dažādiem ķīmiskiem maisījumiem, tad to lietošana būtu ļoti nevēlama. Zinātniski gan pavisam noteikti ir zināms, ka dzīvniekiem, tostarp kaķiem un suņiem šis augs tomēr ir indīgs. Tas ir arī iemesls, kāpēc lielu daļu begoniju šķirņu neēd pat gliemeži (tā gan, protams ir pozitīvas ziņa, turklāt nereti uzskatīts, ka savulaik tieši tāpēc begonijas kļuva populāras kā augi, kurus stāda kapos).

Bilesu tirgus

Begonijām nepieciešama tieša saules gaisma

Begonijām pats būtiskākais aspekts un faktors, lai tās varētu ātri iedzīvoties jaunā vidē un sākt priecēt ainavu ar savu skaistumu, ir gaisma. Ja izvēlēsieties begonijai gaišu vietu, kur dienas laikā virsū spīd saule, tad tas būs tieši tas, kas šīm puķēm ir nepieciešams, tās iedzīvosies šajā vidē, ātri augs un arī ziedēs, kas arī iemesls, kāpēc mēs tās tik ļoti vēlamies savos dārzos. Tumšākos dārza nostūros begonija arī var augt, bet tad pavisam noteikti var būt jārēķinās ar faktu, ka tās ziedu neattīstīsies tika labi kā saulainākās vietās, attiecīgi vai nu ziedi būs pavisam mazi, neattīstīsies līdz galam, vai arī nebūs nemaz.

Protams, krasi pārspīlēt ar gaismas pieejamību arī nevajadzētu. Ja iestādīsies begonijas klaja lauka vidū, kur vasaras karstajos mēnešos tieši saules stari spīd virsu teju 10 stundas dienā, tad visticamāk neviena begonija tur ilgstoši neaugs.

Kā stādīt begonijas?

Viengadīgie begonijas augi var ātri izaugt pareizajos apstākļos. Atrašanās vieta un ūdens pieejamībaa ir divi svarīgākie faktori, kad audzē begonijas. Puķes bauda saulainu vietu, ja vien tas saule nav pārāk tieša. Iesakāms, ka begoniju dobe atrodas zem koka ēnas vai ēkas pārkares. Viengadīgās begonijas augam ir zaļas vai sarkanīga lapas ar viengabala vai divkāršiem ziediem sarkanā, rozā, rubīna sarkanā un krēmveida baltās krāsās. Augsnei jābūt irdenai un mitrai, taču, ja tā būs pārāk mitra, tad begonijas ātri vien izrādīs savu neapmierinātību. Savukārt, ja augsne būs pārāk sausa, tad begoniju lapas sāks čokuroties un vīt. Begonijas labāk stādīt aizvējā, tas ir svarīgi arī tad, ja iegādājieties, vai pats stādiet begoniju iekārtajā podā, jo vējainos apstākļos begonijām nopūtīs visus ziedus. Iekarajamos podos stādītās nokarenā tipa gumu begonijas starp citu ir vienas no tām, kas vislabāk pārziemo. Tām tikai jāļauj sagaidīt pirmo auksto laiku, lai apsalst lapas (bet tikai lapas, nevis visa augsne ar gumiem), tās janogriež, gumi mazliet jāpažāvē un jāsaliek kastēs apbērti ar kūdru.

Kā laistīt begonijas? Cik bieži jālaista begonijas?

Nepareizs laistīšanas biežums un ūdens daudzums, ka puķēm tiek uzliets katrā laistīšanas reizē ir viena no galvenajām kļūdām, kas var radīt problēmas begoniju augšanai. Tipiskākās kļūdas jau ir tādas pašas kā lielākajai daļai augu, proti ūdens puķēm tiek dots vai nu pārāk daudz, vai pārāk maz, un bieži vien, lai cik tas nebūtu dīvaini, tad begoniju gadījumā problēmas rada tieši pārmērīga laistīšana.

Protams, ka begonijām, kā jebkurām vasaras dārza puķēm ir nepieciešams ūdens un nepieciešams tas regulāri, it īpaši straujas augšanas pieriodos, kad begonijas izplešas savā apjomā, tām veidojas ar vien jauni un jauni ziedi. Tomēr, ja ūdens begonijām būs pārāk daudz, tad problēmas pavisam noteikti sāksies. Ticamākais, kas notiks būs tas, ka begonijām izlatīsies puve, kas tām ir īpaši bīstama un parasti augs pēc tās neizdzīvo, turklāt begoniju pūšana nereti nes līdzi arī citas auga slimības, tieši tāpēc ar pārmērīgu laistīšanu nevajag aizrauties. Starp laistīšanas reizēm begoniju augsnei ir jāpažūst, tāpēc pirms plānojat puķi laistīt, ieteicams ar pirkstiem pataustīt augsni, lai noteikti, vai tā ir izžuvusi sausa. Ja šādi pārbaudot jums rodas šaubas par to, vai augsne tiešām ir izžuvusi, tad nogaidiet vēl kādu brīdi. Karstā un sausā vasaras dienā dažas stundas, bet ierastajā ne tik karstajā Latvijas vasarā nogaidiet vienu dienu. Savukārt, ja begonija jums ir telpaugs, tad variet nogaidīt pat vairākas dienas. Tā kā begonijai saknes aug plašumā, tad labāk par laistīšanu veikt ir mazliet apkārt augam, nevis tieši tam virsū.

Karstās vasaras dienās, laistot begonijas, noteikti jāizvairās arī no tā, lai neradītu puķēm tā dēvēto aukstuma šoku. Proti, ja augs karstajā saulē būs ļoti uzkarsis un sāksiet to laistīt ar aukstu ūdeni, piemēram, no dārza šļūtenes, tad augam var iestāties minētais aukstuma šoks un tas var reaģēt ar dabisko aizsargreakciju, kas var izpausties arī kā lapu un ziedu nomešana. Tāpēc karstā un saulainā laikā laistām vai nu ar siltu ūdeni (vislabāk piepildīt lejkannu un atstāt saulē un dažām stundām), vai arī laistām vakaros, kad saule jau norietējusi un arī augs jau ir atdzisis.  

Begonija kā telpaugs

Ja begonija jūsu mājoklī jūs priecē kā telpaugs, vai tikai plānojat iegādāties begoniju telpām, tad noteikti svarīgi izvēlēties puķei piemērotāko vietu. Begonija telpas noteikti labāk jutīsies mitrākās vietās ar mitrāku gaisu. Ļoti sausās vietās puķe nīkuļos, kas tipiski varētu būt, piemēram, radiatoru, kamīnas, vai citu apkures vai siltumu izdalošu ierīču tuvumā. Begonijām nav nepieciešams apsmidzināt lapas, tām tas patiesībā pat nepatīk, tāpēc daudz svarīgāk ir konstanta mitrāka vieta telpā, nevis periodiski apsmidzināšana. Pārējās lietas begoniju kopšanas ziņā būtiski neatšķiras, vai tas būtu telpaugs vai dārza puķe. Protams, telpās augs vasarā būs nedaudz retāk jālaista, kā jau to šajā aprakstā minējām.

Begoniju ziedi

Begonijas ir slavenas un tik plaši izplatītas tieši savu skaisto un ilgstoši ziedošo ziedu dēļ. Pareizi iestādītas un koptas šī puķes var ziedēt patiešām ilgstoši (gandrīz bez apstājas), tāpēc arī tās ir tik populāras dažādos apstādījumos. Begoniju ziedi var būt visdažādākajās krāsās, jo tas ir ļoti plaši selekcionēts augs. Ziedi šīm augam ir arī pietiekami plaši, tāpēc nav ieteicams begonijas stādīt pavisam cieši, jo tad tās viena otrai traucēs augt. Begoniju izziedējušie ziedi ir jānogriež, lai dotu vietu jaunajiem ziediem, tādējādi nodrošinātu, ka vizuāli augs izskatās vienmēr ziedošs.

Kas apdraud begonijas

Begonijas var apdraudēt daudz dārza augu slimību, kas raksturīgas mūsu klimatam. Gandrīz ne pret vienu no tām begonijai nav īpašu aizsargspēju. No kopšanas viedokļa raugoties, savukārt, būtiskākais drauds noteikti ir puve, kas radusies no pārāk lielas ūdens pieejamības (augs ir pārlaistīts un slīkst). Ja uz begonijas lapām pamanāt pūšanas pazīmes, tad šādas lapas būtu ieteicams nekavējoties nogriezt, lai tās neinficē parējās, cerams, vēl veselās lapas. Būsim gan uzreiz pavisam atklāti, ja begonija ir ilgstoši pārāk pārlieta, tad tai visticamāk piemetīsies pelēkā puve, ar kuru cīnīties ļoti sarežģīti un bieži vien pūles arī paliek veltīgas, tāpēc godīgais un atklātais vērtējums šādā situācijā droši vien būtu jauna begonijas stāda iegāde, tas tomēr ir samērā lēts un noteikti atsvērs tā pūles un resursu, ko ieguldīsiet, lai visticamāk nesekmīgi glābtu iepriekšējo puķi vai puķes.

Šāda problēma gan Latvijas klimatiskajos apstākļos var rasties ne tikai saimnieka pārlieku lielās centības dēļ, jo puve un arī dārza kaitniece, augu slimība miltrasa, var veidoties pēc ilgstošiem lietus periodiem, kad puķes konstanti atradušās palielināta mitruma apstākļos. Ja rodas aizdomas, ka uz puķēm ir miltrasa, tad nepieciešams iegādāties speciālos ķīmiskos līdzekļus, ar kuru apsmidzināt puķes, pretējā gadījumā tās aiziet bojā.

Begoniju veidi

Begonijas ir augu selekcionāru vidū ļoti plaši izplatīta puķe, tāpēc pasaulē ir milzum daudz reģistrētu begoniju veidu jeb sugu. Pēdējās botāniskajos izdevumos pieejamās aplēses liecina, ka kopumā pasaulē begoniju veidu skaits jau labu laiku pārsniedz 1000. No šī kopējās begoniju veidu skaita tās parasti tiek iedalītas trīs lielās grupās, proti krūmveida, lapu un kamolbegonijas. Lielākā daļa no begonijām ir samērā viegli pieejamas un nav arī dārgas, taču protams starp vairāk kā tūkstoš sugām ir arī tādas, kas tiek uzskatītas par īpaši retām, tāpēc, ja tik tiešām vēlaties papildināt savu dārza ainavu ar šādu retas begonijas eksemplāru, tad būs krietni vien jānopūlas, lai vispār pie tāda tiktu, kā arī finansiāli tas noteikti nebūs lēts prieks. Taču pozitīvā ziņa begoniju plašās izplatības kontekstā noteikti ir tā, ka starp milzum daudzveidīgā begoniju sugu skaita noteikti katram būs iespēja atrast ko savai gaumei piemērotāku, lai arī atlasīt dažas sev piemērotākās no tik liela klāsta arī ir diezgan laikietilpīgs process.

Mēslojums begonijām – vai un kad begonijas ir jābaro

Veidojot savus skaistos ziedus begonijas patērē lielu savu resursu krājumu, tāpēc papildus barības vielas puķei ir ļoti nepieciešamas. Pats retākais dažas reizes mēnesī būtu nepieciešams begonijas mēslot ar puķēm paredzēto šķidro mēslojumu (piemēram, Vito). Mēs gan parasti iesakām nelielu daudzumu sķidrā mēslošanas līdzekļa pievienot katrā laistīšanas reizē. Latvijas mainīgajos apstākļos tas būs pilnīgi pietiekami, lai ziedi konstanti veidotos un attīstītos, kā arī saglabātos ilgāk. Atceries, ka mēslojums ir nepieciešams auga saknēm, tāpēc nav vēlama mēslojumuma maisījuma nokļūšana uz puķes lapām, jo īpaši sausos laika apstākļos, kad tas turpat arī nožūst.

Begonijas pārziemošana

Lielākā daļa cilvēku pēc dabas ir slinki, kas ir tikai normāli. Tas attiecināms arī uz begoniju audzēšanu, proti to pārziemošanu. Tas nav tik ļoti vienkārši, kā šo puķu kopšana vasaras mēnešos, turklāt, ņemot vērā, ka begonijas ir samērā lētas, tad lielākā daļa dārzu un privātmāju īpašnieku izvēlas katru gadu iegādāties jaunas puķes. Tomēr tiem dažiem, kas vēlas savus augus saglabāk arī nākamajai sezonai dosim mazu ieskatu. Vislabākās iespējas pārziemināt būs tā dēvētās gumu begonijas. Kad pienāk rudens un attiecīgi arī pirmais aukstais laiks, jāsagaida, kad begoniju lapas ir mazliet apsalušas un attiecīgi puķes jāizrok no zemes. Izrakstās puķes jāpažāvē, lai paši gumi atdalītos. Pēc tam to saliek kastēs, apberot ar kūdru, lai begonijas var gaidīt pavasari. Sākoties pavarim augus jāsaliek puķpodos, lai tiem veidojas pirmie asni. Kad vēlāk pavasarī temperatūra tuvojas +20 grādiem pēc Celsija, tad begoniju gumus var droši stādīt zemē.

Lai uzdotu jautājumus, dalītos ar savu pieredzi, vai izteiktu viedokļus par begoniju audzēšanu, aicinām to darīt komentāru sadaļā.

1 komentārs par “Begonijas – kas par šīm puķēm jāzin

  • septembris 7, 2019 at 6:57 am
    Permalink

    Paldies,ka esat tadi pukumili,kam var pajautat!Istabas begonija ziedeja no marta lidz septembra sakumam.Pink krasa ar robotam malinam ziedam.Tagad pec apgriesanas nak jauns dzinums.Vai man janem gums un jatur kudra lidz pavasarim,vai varu turpinat meslot un audzet savu miluli poda,kur vina iedestita no sakuma.Paldies par atsaucibu!

    Reply

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Pin It on Pinterest