Astilbes un to audzēšana, Astilbju stādīšana un laistīšana

Astilbes apraksts

Astilbe, kas tiek dēvētas arī par dārza vīgriezēm, ir krāšņš akmeņlauzīšu dzimtas augs, kas savulaik ticis ieskaitītas arī rožu dzimtā. Astilbes ir piemērotas audzēšanai dārzā. Astilbe labi pārscieš aukstumu, tāpēc arī mūsu klimatiskajos apstākļos ir daudzgadīgs augs. Astilbe izaug 30-45 cm augsta, ar plūksnainulapotni un sīkiem, bagātīgās sakarās sakārtotiem ziediem, kas var būt dažādās krāsās. Astilbju dabiskais izcelsmes reģions ir Āzija un Ziemeļamerika, īpaši mitrākos apvidos ap dažādām ūdenstilpnēm. Astilbes pamatoti tiek uzskatītas par vienām no pašām skaistākajām dārza puķēm. Astilbēm pirmie ziedi ik gadu parādās aptuveni jūnija beigās, atsevišķām šķirnēm jūlija sākumā. Lielākā daļa astilbju šķirņu zied no jūnija līdz pat septembrim. Astilbju ziediem ir raksturīga izteikta krāsu dažādība. Arī lapu formas astilbēm ir dažādas, tādējādi veidojoties arī dažāda lieluma ziediem. Astilbēm ziedu krāsa mēdz būt no baltas līdz tumši sarkanai. Atšķirigs arī paša auga augstums. Varētu pat teikt, ka dārza augs katrai gaumei.

Kāda augsne nepieciešama astilbēm

Mitrumu uzturoša, barības vielām bagāta augsne, pH: 5.5 to 6.8. Augam labāk patīk vietas, kur ir augsts gruntsūdens līmenis, attiecīgi arī pastāvīgi pietiekoši mitra augsne un pieejams organiskais mēslojums. Astilbēm kā augsni vēlams izvēlēties mālsmilti vai tamlīdzīgi augsnes maisījumu. Šāda augsne ilgāk saglabā mitrumu. Astilbēm ir piemērots organiskais mēslojums. Stādot astilbes ir jāskatās, lai virs saknēm būtu vismaz 5 cm augsnes. Speciālisti iesaka arī virs stādījumiem uzbērt mulču. Pašu augsni pirms stādīšanas arī var apstrādāt gan ar kompostu, gan kūdru vai kūtsmēsliem. 

Kā un cik bieži jālaista astilbes

Astilbes ir ļoti mitrumprasīgs augs, tāpēc jālaista tā bagātīgi un arī bieži, lai augsne neizžūtu. Šis ir vēl viens iemesls, kāpec tiek ieteikts izvēlēties ēnaināku vietu, kurā šīs puķes stādīt. Astilbes laistot ir jāpievieno šķidrais mēslojums kā papildus barība. Tikai tīru ūdeni var izmantot, ja ir ļoti karstas dienas un astilbēm tik tiešām ir nepieciešams daudz mitruma. Ideāli, ja laistīšanai ir pieejams lietus ūdens. Arī gadījumos, kad astilbes kādu laiku ir palikušas novārtā un sāk jau pamazām vīst, tad ir nepieciešams papildus ūdens. Ja astilbēm trūkst mitruma, tad to lapas sāk apkalst un lapu maliņas kļūst brūnas. Izvēloties mēslojumu astilbēm ir svarīgi, lai tas būtu bagāts ar slāpekli, fosforu un kāliju – visi trīs elementi nodrošinās krāšņus ziedus un kuplu lapotni. Vienlaikus tiek ieteikts sezonas laikā arī ūdenim pievienojamos mēslojumus periodiski pamainīt.

Piemērota stādīšana vieta astilbēm

Gaiša vieta, bet no karstas pusdienas saules ieteicams pasargāt. Augam patiks rasināšana, īpaši ja ir silts un sauss. Svarīgi izvēlēties vietu, kas vasarā ir aizsargāta no pusdienlaika svelmainajiem saules stariem, lai augsne pārlieku neiekalst. Astilbes samērā labi augs arī ēnainākos nostūros, kas ir viens no iemesliem, kāpēc šīs puķes bieži var manīt arī dažādos publiskajos apstādījumos.

Kad stādīt astilbes

Astilbēm piemērotākais stādīšanas laiks ir pavasaris un agrs rudens. Pavasarī to var sākt darīt aprīļa beigās vai maija sākumā, bet rudenī pēc tam, kad augi ir beiguši ziedēt. Stādīt rudeņos astilbes var līdz pat pirmajām salnām, vienīgi pārstādīšanu jāskatās, lai pārstādītie stādi līdz salam paspētu kārtīgi apsakņoties. Piemērotākais pavairošanas veids ir veģetatīvais – ar ceru dalīšanu. Pēc noziedēšanas augu vislabāk pārstādīt dārzā. Pirms to dariet, dažas dienas paturiet astilbes podiņu vēsā telpā, ko iespējams labi vēdināt. Nestādīt pārāk dziļi, aptuveni 5 cm.

Astilbes pirms stādīšanas ieteicams izmērcēt ūdenī, kam pievienota papildbarība. Šim nolūkam der gan šķidrais, gan sausais mēslojums, ko izšķīdina ūdenī, tas labāk piesūcinās sakņu kamolu ar barības vielām un augs ātrāk un labāk ieaugsies jaunajos apstākļos, jaunajā augsnē. 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Pin It on Pinterest